Sports Events

View Calendar Important Dates
2
Nov

Equestrian - Intermediate Schools Ribbon Day

Clevedon Pony Club view
3
Nov

Y7/8 Touch - Eastern Zones

Madills Farm view
7
Nov

Rowing - Bennett Memorial Regatta

Lake Pupuke view
7
Nov

Waka Ama - Junior Regatta

Orakei Basin view
10
Nov

Y7/8 Touch - Interzones

view
11
Nov

Y7/8 Water Polo - North Islands

Tauranga view
12
Nov

Y7/8 Water Polo - North Islands

Tauranga view
12
Nov

Y9/10 AKSS Junior Volleyball Championships

Bruce Pulman Park view
13
Nov

Y7/8 Water Polo - North Islands

Tauranga view
13
Nov

Y9/10 AKSS Junior Volleyball Championships

Bruce Pulman Park view
14
Nov

Y7/8 Water Polo - North Islands

Tauranga view
14
Nov

Y9/10 AKSS Junior Volleyball Championships

Bruce Pulman Park view
15
Nov

Basketball - U15 Tournament

Barfoot & Thompson Stadium, Kohimarama view
15
Nov

Y7/8 Water Polo - North Islands

Tauranga view
19
Nov

Y7/8 Athletics - Eastern Zones

Lloyd Elsmore view
26 - 29
Nov

Water Polo - Junior NISS Championships

Auckland view
26
Nov

Y7/8 Athletics - Interzones

Mt Smart view
5
Dec

Rowing - Mercer Regatta

Mercer Rowing Club view
11 - 13
Dec

Athletics - NZSS

Tauranga view
3
Feb

Sports Registration Day

Gymnasium view
13
Feb

Rowing - Head of Harbour

Lake Pupuke view
25 - 26
Feb

Sailing - Fleet Race Regatta

Wakatere Boat Club view
25
Feb

Swimming - CE Zones

Diocesan School view
27
Feb

Waka Ama - AKSS

Orakei Basin view
1
Mar

Aquathon - AKSS

St Kentigern view
2
Mar

Athletics - CEW Zones - TBC

Mt Smart view
6 - 7
Mar

Cycling Camp

Blue Lakes, Rotorua view
11 - 13
Mar

Volleyball - AKSS Champs

Bruce Pulman Stadium view
16
Mar

Athletics - AKSS Champs - TBC

Mt Smart view
19 - 21
Mar

Cycling - NI School Mountain Bike Championships

TBC view
20 - 21
Mar

Aerobics - NZSS Championships

TBC - Auckland view
22 - 26
Mar

Futsal - NZSS Championships

ASB Sports Centre, Wellington view
22 - 25
Mar

Tennis - NZSS Tennis Championships

Scarbro Tennis Centre, Auckland view
22
Mar

Year 7/8 - Eastern Zone Swimming

view
24 - 27
Mar

Basketball - NZSS 3x3 Championships

Pullman Arena view
25
Mar

Sailing - Teams Racing regatta

RAYC view
25 - 28
Mar

Water Polo - NISS Championships

Pulman Arena view
27 - 28
Mar

Triathlon - NZ Schools Championships

Ngamotu, New Plymouth view
30
Mar

Triathlon - AKSS

Point England Reserve view
31
Mar

Year 7/8 - Inter Zone Swimming

view
9 - 11
Apr

Athletics - NISS Championships

Porritt Stadium, Hamilton view
14
Apr

Swimming - Champ of Champs

Westwave pool view
28 - 1
Apr - May

Water Polo - NZSS Championships

TBC view
29 - 1
Apr - May

Orienteering - NISS Championships

Palmerston North view
1 - 2
May

Tumbling - NZSS Championships

TBC view
9
May

Cycling - Points Race

Pukekohe view
11
May

Year 7/8 - Eastern Zone Orienteering

view
15 - 16
May

Artistic Gymnastics - NZSS Championships

Tri Star, Mt Roskill view
16
May

Cycling - TTT Series Race 1

Pukekohe view
18
May

Year 7/8 Inter Zone Orienteering

Franklin view

Upcoming Events Hide

  • 1
    Nov

    Alumnae High Tea and Meritae Award

    Atrium view
    2
    Nov

    Equestrian - Intermediate Schools Ribbon Day

    Clevedon Pony Club view
    3
    Nov

    After Prizegiving: Supper for special guests and Y13 students/parents

    Barat view
    3
    Nov

    School finishes early at 1:20pm

    view
    3
    Nov

    Senior Prizegiving: Compulsory for Y11-13

    Auditorium view
    3
    Nov

    Y11-13 Students line up in Gym in HRs

    view
    3
    Nov

    Y7/8 Touch - Eastern Zones

    Madills Farm view
    4
    Nov

    Y13 Leaver's Lunch

    Time Capsules P5 view
    4
    Nov

    Y11 Leaver's Liturgy (then home)

    Chapel view
    4
    Nov

    Y12 Leaver's Liturgy (then home)

    Chapel view
    4
    Nov

    Y13 Leaver's Liturgy

    Chapel view
    5
    Nov

    School finishes early at 1:20pm

    Period 5 swaps with Period 4 view
    5
    Nov

    Seniors on Exam Leave

    view
    5
    Nov

    Thanksgiving Mass

    view
    7
    Nov

    Rowing - Bennett Memorial Regatta

    Lake Pupuke view
    7
    Nov

    Waka Ama - Junior Regatta

    Orakei Basin view
    9 - 12
    Nov

    Y8 Camp Week

    view
    10
    Nov

    Y7/8 Touch - Interzones

    view
    11
    Nov

    Y7/8 Water Polo - North Islands

    Tauranga view
    12
    Nov

    Y7/8 Water Polo - North Islands

    Tauranga view
    12
    Nov

    Y9/10 AKSS Junior Volleyball Championships

    Bruce Pulman Park view
    13
    Nov

    Y7/8 Water Polo - North Islands

    Tauranga view
    13
    Nov

    Y9/10 AKSS Junior Volleyball Championships

    Bruce Pulman Park view
    14
    Nov

    Y7/8 Water Polo - North Islands

    Tauranga view
    14
    Nov

    Y9/10 AKSS Junior Volleyball Championships

    Bruce Pulman Park view
    15
    Nov

    Basketball - U15 Tournament

    Barfoot & Thompson Stadium, Kohimarama view
    15
    Nov

    Confirmation and First Holy Communion

    St Michael's Church, Remuera view
    15
    Nov

    Y7/8 Water Polo - North Islands

    Tauranga view
    16
    Nov

    NCEA Exams Start

    view
    19
    Nov

    Teacher Only Day

    view
    19
    Nov

    Y7/8 Athletics - Eastern Zones

    Lloyd Elsmore view
    20
    Nov

    Junior Work Day Y7-10

    view
    21
    Nov

    Vex Robotics

    Lynfield College view
    23
    Nov

    PTA Meeting

    Music Building view
    23 - 27
    Nov

    Y10 Camp Week

    view
    26 - 29
    Nov

    Water Polo - Junior NISS Championships

    Auckland view
    26
    Nov

    Y7/8 Athletics - Interzones

    Mt Smart view
    View full School Calendar